Facebook PageView 4 Maddede Uzaktan Çalışan Ekibinizi Motive Edin! | eOfis Blog

Günümüzde kullanımı gittikçe yaygınlaşan uzakta çalışma metodunun birçok faydası ve zorluğu bulunuyor. Uzaktan çalışma modeli çalışanlar için olduğu gibi aynı zamanda işverenler için de belirli bazı zorlukları beraberinde getirir. Ancak bu zorlukların üstesinden gelmek de imkansız değil. Bazı çalışanlar uzaktan çalışma modeline hızlı bir şekilde uyum sağlayabilirken bazı çalışanlar ise bu durumdan yeterli verimi alamayabilir. 


Çalışan personelin ofis ortamında elde ettiği motivasyonu evinde de elde edebilmesi çok kolay olmayacaktır. Ancak, uzaktan çalışma modeli şirketler açısından yine de başarılı bir yöntem olabilir. Uzaktan çalışma modeliniz ister tam zamanlı isterse de yarı zamanlı olsun yine de bu süreci başarılı bir şekilde yöneterek hem çalışanların hem de şirketinizin bu durumdan en iyi verimi almasını sağlayabilirsiniz.  


Ekibiniz için Uyumlu Bir Uzaktan Çalışma Sistemi Oluşturun


Bir lider olarak sizi en çok zorlayacak noktalardan birisi farklı konumlarda ve saatlerde çalışan ekibinizin uyumlu bir çıktı ortaya koyabilmelerini sağlamaktır. Bu noktada, doğru araçların doğru çalışanlara tahsis edilmesi, ekibinizin koordine bir şekilde iletişim kurabilmesi ve henüz uzaktan çalışma sistemine uyum sağlayamamış çalışanlara gerekli desteğin sağlanması gibi hususlar şirket için oldukça önemlidir. 


Projelerinizin ise bütün çalışanlarınız tarafından eş zamanlı şekilde takip edilebildiğinden emin olmalısınız. Şirketinizde oluşabilecek bir iletişimsizlik size oldukça fazla zaman ve kaynak kaybettirebilir. Her şirketin farklı dinamikleri ve çalışma şekilleri vardır. Siz de kendi şirketinizin dinamiklerine göre bu durumu optimize etmeli ve tüm çalışanların güncellemelerden haberdar olmalarını sağlamalısınız. 


İşlerin istenildiği gibi yürümesi ve zamanında yetiştirilebilmesi için belirli bir düzen sağlanmalı ve düzenli aralıklarla bu sistem kontrol edilmelidir. Bu durum ise uzaktan çalışan ekibinize özellikle başlarda daha fazla zaman harcamanızı gerektirebilir. 


Çalışanlarınızdan bazıları yeni sistemlere hızlı bir şekilde uyum sağlayamayabilir ya da diğer çalışanlarınızdan daha fazla zamana ihtiyaç duyabilir. Bu durumda şirketiniz için en iyi araçları ve bulut tabanlı kullanıcı dostu sistemleri denemeli, çalışma sisteminize uygun olan araçlar ile devam etmelisiniz. Peki, uzaktan çalışan ekibinizi motive etmek için neler yapabilirsiniz? 


Uzaktan Çalışan Ekibinizle İlgilenin


Uzaktan çalışan kişiler başlangıçta evden çalışmanın çok daha rahat ve kolay olabileceğini düşünürler. Kimse tarafından rahatsız edilmeden işini yapmak, ev ortamında rahat çalışabilmek özgürlük gibi gelir. Ancak bir süre sonra ofis ortamının çalışma havasını yakalayamadıkları için motivasyonlarını kaybedebilirler. 


Bazı çalışanlar ise bu sisteme daha en başında uyum sağlayamayabilir. Ev ortamı sakin olmayan, kalabalık ailelere sahip çalışanlar ise çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle uzaktan çalışan ekiple yakından iletişim halinde olmak ve ihtiyaç duyan kesime destek vermek oldukça önemlidir. Yönetim ekibinin uzaktan çalışan ekibi geliştirebilmek için yapabilecekleri birkaç madde ise şu şekilde sıralanabilir;   • Uzaktan çalışan ekip için belirli bir ödenek veya fon ayrılması, 

  • Ev ortamı çalışma koşullarına elverişli olmayan çalışanlar için ortak çalışma alanlarında çalışmaları için ödenek sağlanması

  • İnternet paketleri yeterli hızda veya limitte olmayan çalışanların internet paketlerini yükseltmeleri için ödenek alması, 

  • Ekip çalışması sayesinde daha motive olan çalışanlar için video konferans sistemlerinin daha sık kullanılması 


Sağlıklı ve Zinde Bir Beden için Teşvik Edin


Çalışanlarınız uzaktan çalışma sayesinde evde daha fazla zaman geçirmeye başlayacaktır. Bu nedenle stres seviyeleri yükselebilir ve bir süre sonra işteki verimleri azalabilir. Bu nedenle ekibinizi yoga, meditasyon ve çeşitli egzersizler için teşvik etmeniz, spor üyelikleri hediye etmeniz onların hem zihinsel hem de fiziksel olarak daha sağlıklı olmalarını sağlayabilir. 


Gerekli Ekipman Yükseltmeleri 


Uzaktan çalışma modelindeki her çalışanınızın fırsatları aynı olmayabilir. Uzaktan çalışma sistemine yeterli uyumu ekipmanlarından dolayı gösteremeyen çalışanlarınız için ekipman yükseltmeleri büyük bir gerekliliktir. Yaptığı işe uyumlu ve yeterli hızdaki ekipmanlara sahip olan çalışanların çalışma performansları artabilir ve daha verimli çıktılar üretebilir. 


 

Bu Yazıyı Paylaşın

Teklif Formu
Teklif formunu göndererek; Aydınlatma Beyanı'nı ve
Açık Rıza Onayı'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Teklif Al