Facebook PageView Coworkerları Mutlu Etmek için 5 İpucu | eOfis Blog

İşletmenize yetenekli ve uyumlu çalışanlar bulmanız oldukça zorlu bir süreçtir. Doğru yetenekleri ekibinize katmaktan daha zor olan bir şey var ise o da bu çalışanları elde tutmak ve mutlu etmektir diyebiliriz. Firmanıza değer katan, üretken ve mutlu çalışanların olması yaptığı işin sosyal çevre içerisinde fark edilmesi ile mümkün olabilir.


Hem İK departmanının hem de tüm yöneticilerin çalışan bağlılığı ve mutluluğu için bazı noktalara dikkat etmeleri gerekir. Takdir edilen, değer verildiğini hisseden ve kariyer basamaklarının farkında olan her çalışanın mutluluk seviyesi artar. Sizler için topladığımız verilere göre çalışma ortamını iyileştirmenin ve Coworkerlarınızı mutlu etmenin bir listesini hazırladık.


Hava Kalitesini Artırın


Coworker yani çalışanlarınız ofisinizde gününün büyük bir bölümünü geçirir. Bu nedenle ofisinizdeki hava kalitesinin çalışanın memnuniyeti açısından önemli olduğunu söyleyebiliriz. Hava kalitesinin sürekli olarak izlenmesi ve iyileştirilmeye çalışılması günümüzde ofislerde oldukça popüler önlemler arasında yer almakta.


Ofisinizdeki hava kalitesini ölçümlediğinizde hava kalitesini geliştirmek için daha iyi bir konuma gelebilirsiniz. Havalandırmayı artırmak oldukça etkili bir çözüm olsa da özellikle kalabalık ve kirli bir havanın hakim olduğu bir şehirdeyseniz bu doğru bir girişim olmayabilir. Bunun yerine havalandırma deliklerinin bakımını yaptırmak ve düzenli şekilde ofisinizi temiz tutmak daha etkili olacaktır.


Gürültü Seviyesini İndirin


Gürültülü bir ortam, ofisinizdeki en dikkat dağıtıcı faktörlerden birisi olabilir. Coworkerların en şikayetçi oldukları konuların başında gelen gürültü sorunu ofis içerisindeki verimliliği ciddi derecede düşürür. Bu nedenle gürültü seviyesini düşük tutmanız oldukça önemlidir.


Ofisinizdeki gürültü seviyesini azaltmanın birincil yöntemlerinden birisi yumuşak mobilyalar tercih ederek sesin soğurulmasını sağlamaktır. Sert yüzeyler sesin yankılanmasını sağlayacağından gürültü seviyesini artırabilir. Belirli ofis bitkileri de yüksek frekanslı seslerin engellenmesinde önemli rol oynar ve aynı zamanda ofisinize doğal bir görüntü verir.


Ofis Sıcaklığını Ayarlayın


Ofis sıcaklığı Coworkerları mutlu etmek için oldukça önemli bir faktördür. Yaz ve kış aylarında ideal sıcaklıkta olan bir ofis ortamı çalışanlarınızın verimli olmalarını sağlayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken husus yaz aylarında ofisinizin fazla serin olmaması ve kış aylarında çalışanlarınızı bunaltacak kadar sıcak olmamasıdır.


Sessiz Alanlar Tasarlayın


Her Coworker aynı şartlar altında yeterli üretkenliğe ulaşamayabilir. Bazı kişiler kalabalık ve sesli ortamlarda daha iyi odaklanarak üretkenliklerini artırırken bazı kişiler sessiz ortamlarda konsantre olmayı tercih eder. Çalışanlarınızın sessiz alanlara ulaşabilmesi gerektiğinde kendileri ile baş başa kalabilmelerini ve çalıştıkları konu üzerinde daha derin düşünebilmelerini sağlayacaktır.


Her ofis ortamında sessiz bir alan bulunmayabilir, bunun için belirli bir alanı yalıtım malzemeleri sayesinde sessiz bir ortama dönüştürebilirsiniz. Böyle bir imkanınız yok ise bir toplantı odasını sessiz alan olarak belirleyebilirsiniz. Bu sayede sessiz alandaki çalışanlarınız daha yüksek bir odaklanma seviyesinde projeleri üzerinde çalışabilir.


Rahat Bir Çalışma Alanı Oluşturun


Her çalışan işini yaparken kendisini güvende ve mutlu hissetmek ister. Rahat ve güvende hissedilmeyen durumlarda ise verimlilik düşer ve telaşlı bir ortam oluşur. Bu nedenle çalışma alanlarının rahat ve güvenilir olması çalışanların performansı ve genel iş yeri memnuniyeti açısından esastır.


Konforlu bir çalışma alanı çalışanların büyük bir kısmı tarafından en önemli madde olarak gösterilmekte. Bunu sağlamak için ergonomik masa ve sandalyeler, doğru ışıklandırma, efektif bir yerleşim planı gibi birçok konuda ofisinizi geliştirebilirsiniz. İş yerindeki üretkenliği ve performansı doğrudan etkileyen bu madde çoğu işletme sahibi tarafından önemsiz gibi görünse de iş yerinin refahı ve çalışan mutluluğu için oldukça önemlidir.


 

Bu Yazıyı Paylaşın

Teklif Formu
Teklif formunu göndererek; Aydınlatma Beyanı'nı ve
Açık Rıza Onayı'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Teklif Al