Facebook PageView En İyi Not Alma Uygulamaları Nelerdir? | eOfis Blog

Ofiste, evde veya herhangi bir yerde farklı görevleri yaparken not almak isteyebilirsiniz. Hatta, bazı durumlarda metin yerine görselleri veya sesinizi de kaydetmeniz gerekebilir. İşte bu noktada teknolojinin getirdiği önemli yeniliklerden biri olan not alma uygulamaları önemli hale gelir. Bu kullanışlı uygulamalar ile yazılı, sesli ya da görsel olmak üzere farklı şekillerde notlar alabilirsiniz. Ancak günümüzde birçok not alma uygulaması bulunduğu için en doğru olanı seçmek çok zor olabilir.


En Faydalı Not Tutma Uygulamaları


Görevlerinizde not almak, işlerinizi planlamak ve en iyi şekilde organize etmek için faydalı olan not tutma uygulamaları şu şekilde örneklendirilebilir:  1. Evernote


Çeşitli dijital bilgileri ve sıra dışı organizasyonel özellikleri içeren Evernote, en iyi not tutma uygulamaları arasında yer alır. Evernote, metin, ses, görsel ve video kayıtları gibi farklı şekillerde not almanıza imkan sağlar. Bu notlar birer sanal not defteri şeklinde düzenlenebilir. Bu notlara etiket ya da kısayollar ekleyerek kolayca yönetebilirsiniz.


Evernote uygulamasına eklenen notlara yapılandırılabilir hatırlatıcılar ekleyebilir ve bunları e-posta yoluyla ofis arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca, web sayfalarını tek bir tıklamayla kaydedebilir, vurgulayabilir ve görseller kullanarak açıklama ekleyebilirsiniz. Bu sayede toplantılarda daha etkili bir sunum yapabilirsiniz.


Evernote uygulaması, akıllı telefonunuzun kamerasını kullanarak kimlik, banka kartı ve kartvizit gibi birçok belgeyi pratik bir şekilde dijitalleştirmenizi sağlar. Evernote ile içeriklerinizi birden fazla cihaz arasında otomatik olarak senkronize edebilirsiniz. Böylece, içeriğe herhangi bir telefon, tablet ya da PC aracılığı ile erişebilirsiniz. Uygulamanın premium versiyonunu kullanarak çevrimdışı erişim gibi pek çok ilave özellikten yararlanabilirsiniz.  1. Google Keep  


Evde ya da ofiste daha planlı olmak ve pratik bir şekilde not tutmak için Google tarafından geliştirilen Google Keep uygulaması oldukça faydalıdır. Google Keep, yazılı notlardan görsellere kadar birçok bilgiyi not almanızı sağlar. Hareket halindeyken bile sesli bir şekilde not alabilirsiniz. Notlar, görsellerle daha kolay tanınacak şekilde kaydedilir ve her not için farklı bir renk atanabilir.


Google Keep üzerinde aldığınız her not için farklı hatırlatıcı ekleyebilirsiniz. Ayrıca, hatırlatma için istediğiniz zamanı ve yeri de belirleyebilirsiniz.


Önemli notlar, hızlı bir şekilde erişebilmeniz için en üste sabitlenebilir. Ayrıca, ofis arkadaşlarınızın ya da aile üyelerinizin e-posta bilgilerini uygulamaya ekleyebilirsiniz. Böylece, onlarla senkronize bir şekilde çalışabilirsiniz. Ofiste çalışırken ya da toplantı esnasında bu uygulama işinizi oldukça kolaylaştırır.


Google Notes üzerindeki notlarınızı etiketler aracılığıyla düzenleyebilir ve doğrudan Google Dokümanlar içerisine kaydedebilirsiniz. Bu uygulama aracılığıyla kolay bir şekilde yapılacaklar listesi oluşturabilirsiniz. Google Keep uygulamasını hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip cihazlarınızda kullanabilirsiniz.   1. Apple Notes


Eğer iPhone ve/veya iPad kullanıyorsanız, farklı bir uygulama araştırması yapmanıza bile gerek yoktur. Çünkü, Apple Notes uygulaması işyerinizde ya da günlük hayatınızda verimli olma için oldukça ideal.


Apple Notes uzun yazılı notlardan yapılacaklar listelerine kadar birçok önemli bilgiyi not almanızı sağlar. Notlarınıza web bağlantıları ve taranmış belgeler de ekleyebilirsiniz. 


Apple Notes üzerinde bir not oluştururken sözlü kayıt yapabilirsiniz. Bunun için için Apple'ın sanal asistanı Siri'yi kullanabilirsiniz. Uygulamadaki kamera fonksiyonu sayesinde, notlarınıza hızlı bir şekilde fotoğraf ekleyebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz belgeleri tarayarak dijital ortama kolayca yükleyebilirsiniz.


Apple Notes uygulamasında bulunan paylaş seçeneği sayesinde notlarınıza çeşitli belgeler ilave edebilirsiniz. Kaydettiğiniz bütün notlar bulut ortamında saklanır. iCloud senkronizasyonu sayesinde notlarınıza hem iOS hem de macOS cihazlar üzerinden kolayca erişebilirsiniz.


Apple Notes'ta hareketle yazma özelliği de vardır. Böylece, renk ve fırça stili seçerek notlarınız üzerinde parmağınızla çizim yapabilirsiniz. Hatta, iPad Pro sayesinde, Apple Pencil'ı kullanarak el yazısı ile notlar alabilirsiniz. Ayrıca, Apple Notes'a kaydettiğiniz bütün içerikleri bir parola ya da parmak izi ile koruma altına alabilirsiniz.  1. OneNote


Microsoft'un sunduğu birçok cihaz veya ürün, özellikle iş dünyası açısından oldukça faydalı kabul edilir. Dolayısıyla, işyerinizde düzen ve verimlilik sağlamak için kullanışlı bir Microsoft uygulaması olan OneNote'u tercih edebilirsiniz.


En iyi not alma uygulamaları arasında değerlendirilen OneNote hemen her şeyi kolayca kaydetmenizi sağlar. Uygulama üzerinde not alırken dijital olarak yazabilir ya da bir kalemle bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, internet sitelerinin ilgili sayfalarını ya da fiziki dökümanları tarayarak rahatça kaydedebilirsiniz.


OneNote uygulaması içeriği düzenlemek için sanal not defterleri kullanmanıza imkan sağlar. Notlarınızı alırken ayrı renkler kullanarak kaydedebilirsiniz. Ayrıca, her bölüm için birden fazla sayfa kullanabilirsiniz. 


OneNote uygulaması pratik ve kullanışlı bir arama özelliğine sahiptir, belirli bir sayfada veya tüm not defterlerinde bilgileri hızla bulmanızı sağlar. Notlarınızı, özel etiketler kullanılarak düzenleyebilir ve istediğiniz şekilde vurgulayabilirsiniz.


One Note, aynı zamanda Microsoft'un Office paketine ait bir parçadır. Bu nedenle, OneNote Word, PowerPoint ve Excel gibi uygulamalarla senkronize bir şekilde çalışabilir. Uygulamayı, Android ve iOS gibi büyük işletim sistemlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.  1. Simplenote


Simplenote piyasada bulunan en basit not tutma uygulamaları arasında yer alır. Aklınıza gelen fikirleri kolayca not alarak unutma problemi yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Simplenote genellikle hızlı ve verimli olmayı amaçlar. Sadece uygulamayı açmanız ve notlarınızı kaydetmeniz yeterlidir. İstediğiniz kadar not kaydedebilir ve gerektiği zaman bu notları kolayca düzenleyebilirsiniz. Ayrıca, notlarınız çoğaldığı zaman, bütün notlarınız için etiket veya pinler belirleyebilirsiniz.


Simplenote çok hızlı bir arama fonksiyonuna sahiptir. Arama yaparken karşınıza ilgili aramalarınız çıkar. Böylece, aradığınız sonucu çok hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. 


Uygulamayı kullanmadan önce ücretsiz bir hesap açmanız gerekir. Böylece içeriklerinizi bulut ortamına yedekleyebilirsiniz. Ayrıca, kaydettiğiniz notları farklı cihazlar arasında senkronize edebilirsiniz. Bu sayede bilgilerinize herhangi bir akıllı cihazdan erişebilirsiniz. Simplenote uygulaması Android, iOS, macOS, Windows ve Linux gibi hemen her platform üzerinde çalışır.  Ayrıca, bu uygulamayı internet sitesi üzerinden de kullanabilirsiniz.


Simplenote, basit olmasına rağmen, özellikle işyerinizde kullanmak için idealdir. Uygulama üzerinden senkronize bir şekilde bilgilere erişebilir ve notlarınızı arkadaşlarınızla rahatça paylaşabilirsiniz. Uygulama üzerinde eski notlarınızı da kolayca yedekleyebilir ve dilediğiniz zaman tekrar kullanabilirsiniz.  1. Dropbox Paper


Meslektaşlarınız ile ortak bir proje hakkında birlikte çalışmanız ve bilgi paylaşımı yapmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda not almak için ideal olan Dropbox Paper'ı kullanabilirsiniz.


Dropbox Paper, size ve ekip arkadaşlarınıza not ekleme, düzenleme ve aynı zamanda beyin fırtınası yapma imkanı sağlar. Uygulama üzerinde toplantıları yönetebilmenizi sağlayan ortak bir çalışma alanı yer alır. Görev yönetimi araçları aracılığıyla direkt olarak yapılacaklar listesi atayabilir ve tarihler ekleyebilirsiniz. Açıklamalar sayesinde belgedeki bir görselin belirli bir kısmına yorumlar ekleyebilirsiniz.


Takviminizi Paper'a bağlayarak toplantı gündemiyle ilgili belgeleri kolayca bulabilirsiniz. Dropbox Paper'a yazılı, sesli veya görsel olarak içerik yükleyebilirsiniz. Ayrıca, YouTube videoları, GIF'ler ve ses kayıtları ekleyebilirsiniz. Bulut depolama hizmetine de sahip olan  Dropbox Paper'a hem Android hem de iOS üzerinde kullanabilirsiniz.


Siz de işlerinizi planlamak ve faaliyetlerinizi organize etmek yukarıdaki uygulamaları kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaşın

Teklif Formu
Teklif formunu göndererek; Aydınlatma Beyanı'nı ve
Açık Rıza Onayı'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Teklif Al