Facebook PageView En İyi Ofis Bitkileri Nelerdir? | eOfis Blog

Ofisler, alışveriş merkezleri, hastaneler ve oteller stresi azaltmak, steril bir hava yaratmak ve yaşam ortamını nefes alan bir yapıya dönüştürmek amacıyla ofis bitkilerini stratejik olarak kullanır.


Kapalı alandaki bitkilerin ve ortamın korunması için ise sağlam bir uzmanlık ve sürekli bir bakım gerekir. Bu nedenle ofis bitkileri almadan önce bulunduğu ortama uygun olan, zor ve ağır bakım koşulları gerektirmeyen bitkileri tercih etmek isteyebilirsiniz. İster yeşilliklerle yeni uğraşmaya başlayan bir ofis yöneticisi olun, isterseniz de günlük çalışma hayatınızı neşelendirmek isteyen bir masa çalışanı olun, bu kılavuz ize en iyi ofis bitkilerini seçmenizde yol gösterecektir.


Doğrudan Güneş Işığına İhtiyaç Duymayan Ofis Bitkileri


En modern, açık ofis ortamları dahi özellikle binaların yan yana olduğu büyük şehirlerde gölge altında kalabilir. Doğal ışık olmamasına rağmen bu durumla mücadele edebilen ofis bitkileri ise ortamınızı canlandırmanın kolay ve etkili yolları arasında gösterilebilir. Düşük ışık ile hayatta kalabilen ofis bitkilerinden birisi olan paşa kılıcı bitkisi oldukça sık tercih edilenler arasındadır.


Paşa Kılıcı


En iyi ofis bitkileri olarak gösterilen paşa kılıcı bitkileri, dikey ve kompakt bir şekilde büyür. Bu sayede gözünüzü yormaz ve düzenli bir görünüm sağlar. Bazı türleri birkaç metre boyuna kadar büyüyebildiği için paşa kılıcı bitkisi seçerken doğru boyutta seçmeniz oldukça önemlidir.


Kış aylarında sadece bir kez sulamanız bile paşa kılıcı bitkileri için yeterli olacaktır. Dolaylı şekilde güneş ışığında da gelişebilen paşa kılıcı karanlık veya düşük ışıklı ortamlarda da yavaş yavaş gelişimine devam eder. Sulama yapmadan önce toprağının tamamen kurumuş olmasına özen gösterin.


Zamia Bitkisi


Zamia bitkisi, canlı yeşil rengi ile eğrelti otu şeklindeki yaprakları sayesinde ofisinizde bir cennet hissi uyandırır. Bununla birlikte doğrudan ışık almayı çok sevmeyen bir bitki olduğu için ofis bitkisi seçerken tercih edebileceğiniz türler arasındadır. Epey dayanıklı bir bitki olmasına rağmen fazla sulama zamia bitkisinin solmasına sebep olabilir.


Bakımı Kolay Masa Bitkileri


Kişisel alanınızı düzenli bir hale getirmek ve biraz farklı bir hava katmak için kullanabileceğiniz popüler masa bitkileri bulunmaktadır. Masa bitkileri sulama konusunda biraz daha fazla özen gerektirse de banyo ve mutfak tezgahı gibi her alanda kullanılabilen dekoratif bitkilerdir.


Bambu


Sağlıklı bir bambu seçmek ofis ortamında hayatta kalması için oldukça kritiktir. Sararmamış, canlı ve parlak bir bambu seçerek masanızı rahatlıkla süsleyebilirsiniz. Bambu bitkisine bakarken haftada bir sulamaya ve toprağın çok fazla nemli olmamasına özen göstermeniz gerekir.


Kurdele Çiçeği


Kurdele çiçeği de doğrudan ışığa maruz kalmayı sevmeyen ofis bitkileri arasında yer almaktadır. Bu nedenle ofislerde sıklıkla tercih edilir. Kurdele çiçeği aldıysanız toprağının sürekli şekilde nemli olmasına dikkat etmeniz ve susuz kalmasına izin vermemeniz gerekmektedir.


Salon Sarmaşığı


Salon sarmaşıkları güneş ışığında en iyi şekilde büyüyebilmelerine rağmen düşük ışık koşullarında da oldukça rahat büyüyebilirler. Oldukça az bakım gerektirdikleri için en iyi ofis bitkileri arasında gösterilmektedirler. Ofisinize bir salon sarmaşığı aldıysanız yaprakları sarkmaya başladığında sulamanız gerektiğini unutmayın.


Deve Tabanı


Bu bitkilerin büyümesi oldukça kolaydır ve bulunduğu ortamın havasını temizler. Ancak ofis içerisinde deve tabanı bitkinizi çok fazla hareket ettirmeniz önerilmez, hareket ettirildiğinde solma belirtileri gösterebilir. Genel olarak güneş ışığını dolaylı olarak alan bir alanda tutmanız ve yaprakları sarkmaya başladığında sulamanız gerekir.


 

Bu Yazıyı Paylaşın

Teklif Formu
Teklif formunu göndererek; Aydınlatma Beyanı'nı ve
Açık Rıza Onayı'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Teklif Al