Facebook PageView Mobil Çalışma Nedir? | eOfis Blog

Dijitalleşmenin hayatımızın her alanında yer ettiği günümüzde işlerin sınırlarla sınırlandırılmaması gerektiği aşikâr. İşverenler artık mobil çalışma konusunda eskisi kadar katı değiller. İster yerel ister uluslararası çalışın, önemli olan nerede olduğunuz değil ne yaptığınızdır.  


Mobil Çalışma Nedir?


Mobil çalışma yeni bir çalışma şekli değildir. Uzun yıllardır teslimat şirketleri, peyzaj şirketleri, kablo ve uydu sağlayıcılar gibi büyük ve küçük ölçekli firmalar işlerini mobil olarak yürütüyorlar. Peki mobil çalışma tam olarak nedir?


İnternet aracılığıyla taşınabilir akıllı cihazlar yardımı ile çalışmaya mobil çalışma denir. Uzaktan çalışma olarak da bilinen bu çalışma şekli ile evde, tatilde, hatta dışarıdaki işlerinizi hallederken dahi işinizi yapmaya devam edebilirsiniz. Gerçek bir ofise ihtiyacınız yoktur, home ofis çalışabilirsiniz. Herhangi bir şirkete bağlı olarak çalışabileceğiniz gibi kolayca kendi şirketinizin patronu da olabileceğiniz mobil çalışma özgür ruhlu ve yaratıcı girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmesine olanak tanıyan mükemmel bir trend.  


Mobil Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?


Çağa ayak uydurmayı başaramayan işletmelerin ve bireysel girişimcilerin başarılı olmasına olanak yoktur. Bu nedenle ancak teknoloji ile yoğrulmuş bir iş hayatını benimseyen ve ihtiyaç halinde esnek çalışma programı dahilinde mobil çalışmayı derhal uygulamaya koyabilen işletmeler uzun süre varlığını koruyabileceklerdir.


Hem işveren hem de çalışan için mobil çalışmanın avantajları görmezden gelinecek gibi değildir.    


Avantajlar  • İşiniz gereği şirketinizin uzak lokasyonlardaki ofislerine gitmeniz ya da yurt dışında düzenlenecek toplantı, fuar, seminer gibi aktivitelere katılmanız gerekebilir. Mobil çalışmak saha dışına çıkmanız gerektiği zamanlarda dahi işe dahil olmanızı, bıraktığınız yerdeki süreçleri takip edebilmenizi sağlar.

  • Mesai saatleri içerisinde ofisteki işlerinizi bitiremediğinizde fazla mesaiye kalmak yerine, akşamları ya da hafta sonları evinizden işlerinizi halledebilme imkânı tanır.  

  • İşe gidip gelirken yolda harcadığınız saatler ve yol masrafı size kalır. Parayla dahi satın alamayacağınız fazladan zaman, motivasyonunu ve iş verimini büyük ölçüde arttırır.

  • Yangın, sel, salgın ve benzeri kriz anlarında iş devamlılığını sağlamanıza yardımcı olur. İş verilerine ve hesap bilgilerinize bilgisayarınızdan ulaşabildiğiniz sürece hiçbir şey olmamış gibi çalışmaya devam edebilirsiniz.  

  • İşe gidip geleceğiniz gün sayısını azaltır. Bu da daha az insanın trafiğe çıkması ve daha az çevre sorunu anlamına gelir. 


Dezavantajlar


İster bir şirkete bağlı ister şirketlerden bağımsız olarak kendi işinizi yapıyor olun, mobil çalışmak home ofis çalışmayı gerektiren bir durumdur ve avantajlarının yanında birçok dezavantajı da beraberinde getirir.   • Ofis dışında çalıştığınızda evde aile bireyleri, restoran ya da kafelerde çalıştığınızda ise mekandaki müşterilerin gürültüsü dikkatinizi dağıtarak üretkenliğinizi düşürebilir.  

  • Mobil çalışanlarda güvenlik ihlalleri yaşanma olasılığı yüksektir.  Siz mutfakta yemeğinizi yerken küçük kardeşiniz ya da çocuğunuz odanızdaki bilgisayarla oynayıp önemli dokümanları silebilir ya da istenmeyen dokümanları yanlışlıkla başkalarına iletebilir.  

  • Uzaktan çalışıyor olmanız, evde bütün gün gerçekten çalışıp çalışmadığınız konusunda işvereninizi ikna etmek için her gün rapor vermenizi gerektirebilir. Bu da size ekstra bir baskı hissettirir. 

  • Gerçek bir ofiste çalıştığınız zaman çalıştığınız pozisyon gereği hafta içi mesai saatleri dışında ya da hafta sonları işle ilgili olan aramalara ve maillere yanıt vermek zorunda olmayabilirsiniz. Sonuçta işle ilgili bütün envanteriniz ofiste kalmış olabilir! Fakat mobil çalışıyorsanız bahaneniz yoktur. İşiniz zaten akıllı cihazınız olduğu için günün her saati, gecenin bir yarısı ya da hafta sonları da işle ilgili size gelen taleplere cevap vermeniz beklenir. 

  • İş arkadaşlarınızla görüşmenizi kısıtlayarak sizi yalnızlaştırabilir. 


Mobil Çalışma Şeklinin Tüm Dezavantajlarını eOfis ile Avantaja Dönüştürün


Şirketler ve çalışanlar mobil çalışmanın dezavantajlarını bilmeli ve bunları avantaja dönüştürecek önlemler alarak süreci hem fiziksel hem psikolojik hem de iş verimi bakımından daha avantajlı hale getirmelidir.  


Esnek çalışma alanınızın bütün bu dezavantajlarını eOfis ile avantaja dönüştürebilirsiniz. 10 ilde ve 44 saygın plazadaki ofisleri ile çalışanlara sanal ofis, hazır ofis, ortak ofis ve toplantı odası gibi imkanlar sunan eOfis, olanakları ile çalışma veriminizi ve iş prestijinizi arttırıyor. Nasıl mı?


Hazır Ofis: Prestijli, merkezi ve ulaşımı kolay plazalarda, modern mobilyalarla döşenmiş, bütün gerekli ofis ekipmanlarına sahip kapalı ofis alanları ile eOfis’in home ofis çalışanlara sunduğu çalışma alanlarıdır. Düşük maliyete kiralayabileceğiniz hazır ofisler maksimum motivasyon ve prestij sağlar. Dilediğiniz zaman tam donanımlı toplantı odası hizmetlerinden faydalanıp müşterilerinizle ve iş ortaklarınızla görüşme yapabilir yeni projelerinize imza atabilirsiniz.


Ortak Ofis: İhtiyacınız olan size özel bir ofis değil de sadece bir mobil çalışma masası ise ortak ofislerden faydalanabilirsiniz. Evinize en yakın lokasyondaki ortak ofisin tüm ekipmanlarından çay-kahve servisinden operasyonel desteği ve posta-kargo yönetim hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilir, dilediğiniz zaman toplantı odasını kullanabilirsiniz.


Toplantı Odası: Dilerseniz home ofis çalışmaya evinizde devam edip sadece müşterileriniz ve iş ortaklarınızla buluşmak için saatlik, günlük ya da haftalık toplantı odası kiralayabilirsiniz. Misafirleriniz kapıda karşılanıp, toplantı odasına kadar eşlik edilip, yiyecek ve içecek ikramları ile özenle karşılanacaktır.


Sanal Ofis: İş yapmak için asıl ihtiyacınız olan şey fiziksel bir ofis değilse ihtiyacınız olan şey çok hesaplı olan sanal ofis paketi.  Freelancerlar sanal ofis ile ev adreslerini kullanmak yerine prestijli bir iş adresi sahibi olurlar. Kendileri evde çalışıyor olsalar da posta ve kargoları iş adreslerinden yönetilir ve müşteriler dilediğiniz zaman kapıda karşılanıp ücretsiz olarak kullanabileceğiniz toplantı odalarına yönlendirilir.


Uzaktan çalışmanın dezavantajlarının çoğu profesyonel bir ofis ortamında çalışmamaktan kaynaklanıyor. Öyleyse öncelikli olarak yapmanız gereken şey belli: Esnek çalışma alanınızı gözden geçirmek. 


Yaklaşık 7500+ şirkete ulaşmış büyük bir topluluk olan eOfis, firma tanıtımı yapmak, yeni iş ortakları bulmak ve büyümek için mükemmel bir fırsat!

Bu Yazıyı Paylaşın

Teklif Formu
Teklif formunu göndererek; Aydınlatma Beyanı'nı ve
Açık Rıza Onayı'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Teklif Al