Facebook PageView Neden Coworking ve E-Ticaret Sinerji Yaratıyor? | eOfis Blog

Dünyadaki ticari faaliyetlerin her geçen gün yeniden şekillenmesiyle birlikte e-ticaret sektörünün de geliştiğini kendi yaşamlarımızda hissetmeye başladık. Yakın geçmişte çok da yaygın olmayan e-ticaret terimi, alışılagelmiş ticaret faaliyetlerini geride bırakarak hayatımızın merkezinde önemli bir faktör haline gelmeyi başardı. Peki, coworking ve e-ticaret birlikte kullanıldığında neden mükemmel bir seçenek haline geliyor?


Türkiye’de de e-ticaret sektörünün büyümesi, satıcılara kâr anlamında büyük bir getiri sağlamasının yanı sıra ticaretin de tamamen değişmesini sağladı. Hepsiburada, Trendyol ve Gittigidiyor gibi birçok büyük şirketin yanı sıra birçok firma kendi internet siteleri üzerinden e-ticaret sektörüne giriş yaptı ve sektörden belirli bir pay almayı başardı. Bu ticaret modelinin hızlı şekilde gelişmesinin en temel sebebi ise Türkiye’nin genç nüfusunun, internet üzerinden sipariş vermeyi tercih etmesi olarak gösteriliyor.


E-ticaret sektörü firmalara inanılmaz bir özgürlük ve esneklik sunabilen heyecan verici bir alan olarak görülüyor. İşinizi istediğiniz gibi geliştirebilmeniz ve sınırsız uzaklıktaki insanlara ulaşabilmeniz ise bu ticaret modelinin en avantajlı noktalarından birkaçı. E-ticaretin sunmuş olduğu bu avantajlar sayesinde birçok firma çevrim içi mağazalarını açarak ve bu noktalardan ürün/hizmet satışına devam ederek bu sektörün büyümesine destek oluyor.


Popülerliğini koruyan e-ticaret sektörünün sunduğu bu faydalara rağmen bir e-ticaret şirketini kurmak ve sürdürmek oldukça zor olabilir. Doğru şekilde yönetilmeyen firmalar ise sektörün sunduğu bu potansiyeli yeteri kadar değerlendiremeyebilirler. Bu nedenle “coworking space” olarak tabir edilen paylaşımlı ofislerin e-ticaret şirketleri için etkin bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz.


E-ticaret firmanızı kurmak istiyor, yeni kurmuş veya halihazırda bir süredir kendi şirketinizi yürütüyor olabilirsiniz. Ticaret maceranızın hangi aşamasında olduğunuz fark etmeksizin, şirketinizin ve sizin karşılaşacağınız bazı problemler olabilir. Bu yazımızda ise sizin ve şirketinizin karşılaşabileceği sorunlara karşı ortak ofis kiralamanın yarattığı avantajlardan, coworking ve e-ticaret ikilisinin sağladığı sinerjinin nedenlerinden bahsedeceğiz.


Maliyet Tasarrufu


Günümüzde e-ticaretin bu kadar popüler olmasının en büyük nedenlerinden birisi, sektörde bir iş kurmak için çok fazla alana ihtiyaç duyulmamasıdır. E-ticaret sektörünün temelini oluşturan bu durum, sektörün hareketliliği ve gelişimi için oldukça önemlidir. E-ticaret sektörüne girmeyi düşünen biriyseniz pahalı ofis alanları kiralamak yerine paylaşımlı ofisleri tercih edebilirsiniz. Tek başınıza çalışıyorsanız tek bir masa size yetebilir ancak bir takım ile çalışıyorsanız herkesin belirli bir alana ihtiyacı vardır.


Coworking space olarak adlandırılan ortak ofislerde yüksek kira maliyetlerinden kurtularak, müşterilerinize çok daha rahat ulaşma imkanı yakalarsınız. Geleneksel bir ofis alanı kiraladığınızda, internet, telefon, toplantı odası gibi birçok ihtiyacınızı karşılamanız gerekir ancak coworking yani ortak ofis sayesinde faturalarınızdan ve birçok maliyet unsurundan tasarruf edebilirsiniz.


Esneklik ve Rahatlık


E-ticaret sektörü ile ilgili bahsetmiş olduğumuz esneklik faktörünü yakalamanız paylaşımlı ofisler sayesinde gerçeğe dönüşebilir. Geleneksel bir ofis kiraladığınızda mobilya ve benzeri birçok maliyetle karşılaşırsınız, ofisinizi taşımanız ise oldukça zor bir işlemdir. Ortak ofis hizmeti veren firmalarda ise şirketinizi esnek bir şekilde yönetebilir, teslimat noktalarınıza yakın ortak ofislerde çalışma esnekliğini kazanabilirsiniz.


İş Birlikçi Fırsatlar


Coworking space, ortak çalışma alanından oluşan ofislerdir. E-ticaret sektöründeyseniz web tasarımcılarına, pazarlamacılara, fotoğrafçılara veya benzer uzmanlık alanlarına sahip kişilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Paylaşımlı ofis içerisinde çalışıyorsanız burada ihtiyacınız olan serbest çalışanları bulmanız çok daha kolay olacaktır, aynı zamanda farklı sektördeki çalışanlardan kendi firmanız hakkında görüş ve öneriler de alabilirsiniz.


Ağ Fırsatları


Ortak ofisler ağ oluşturmanız için oldukça ideal ortamlardır. Mağazanız çevrim içi hizmet verirken aynı anda farklı firmalarla online ortamda ya da ofis ortamında iletişime geçebilir, çeşitli iş birliği fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Paylaşımlı ofislerde sunulan etkinlik alanları içerisinde çeşitli etkinlik ve seminerler düzenleyerek de şirketiniz içerisindeki ağ yapısının gelişmesine destek olabilirsiniz.


Doğru Motivasyon


E-ticaret sektöründe çalışıyorsanız sizin ve çalışanlarınızın zamanının büyük bir çoğunluğu sanal ortamda geçer. Ticari işlemler, müşteri geri bildirimleri ve birçok aşamanın çevrim içi olarak gerçekleşmesinden dolayı çalışanlarınız bir süre sonra motivasyonlarını kaybedebilir. Ortak ofisler ise çalışanlarınızın bir araya gelerek etkileşime geçebilecekleri bir ortam sunar, bu sayede şirketinizin genel motivasyonu artar ve projelerinize daha rahat odaklanabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaşın

Teklif Formu
Teklif formunu göndererek; Aydınlatma Beyanı'nı ve
Açık Rıza Onayı'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Teklif Al