Facebook PageView Yeni Gerçeğin Talebi Yeni Çalışma Alanları | eOfis Blog

Evden ya da uzaktan çalışma modeli, eski zamanlarda sadece serbest çalışanlar ve bazı yüksek teknolojili şirket çalışanları için mümkündü. Covid-19 ile tüm dünya bir kapanma düzeni içerisine girdi ve yeni normal içerisinde çoğu çalışan uzaktan çalışma modeline döndü. Peki, yeni gelecek içerisinde tüm çalışanlar evden mi çalışacak?


Pijamalarla kanepenizden çalışmak, sürekli şekilde tek bir düzene bağlı kalmamak başlangıçta herkese güzel bir değişim gibi geldiyse de bir süre sonra çoğu çalışan uzaktan çalışma modelinin zorluklarını da yaşamaya başladı. Büyük şirketlerin “Ofisler artık öldü!” açıklamalarına karşın bu açıklamanın yeni gelecekte çok da doğru olmadığı görmüş olduk. İnsanlar ofislerine geri dönmeye başladıkça yeni kurallar, düzenlemeler ve sistemler devreye girdi, çoğu şirket ise “karma çalışma” modeline geçti.


Yapılan bilimsel çalışmaların gösterdiğine göre çalışan kesimin büyük bir çoğunluğu uzaktan çalışma modelinden bir süre sonra ofise geri dönmek ve sosyal çalışma hayatını sürdürmek istediğini anladık. Çalışma alanları içerisindeki kişisel etkileşimlerin destek ve iş birliği sağladığının, bu sayede üretkenliğin ve verimliliğin de olumlu yönde etkilendiğini öğrenmiş olduk.


Yeni Normal ve Yeni Gelecek


Yeni normal olarak tabir edilen düzen içerisinde eski iş düzeni ve eski kuralların uygulanmaması tüm ofislerde belirli değişimlere yol açtı. Workspaces olarak tabir edilen çalışma alanları yeni geleceğin ihtiyaçlarına göre değişmeye başladı. Bu ihtiyaçlara cevap veremeyen ofisler ise yeterli verimliliği yakalayamadığı için günümüzün oldukça gerisinde kalmaya başladı.


Günümüzde gittikçe büyüyen ve sınırları belirsiz olan iş modelleri ve küreselleşen iş gücü ile şirketlerin de ofis ihtiyaçları değişmeye başladı. Şirketler yeni gelecek hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsa bu alandaki gelişmeleri yakından takip etmeli ve bu gelişmelere ayak uydurmalıdır.


İşletmelerin büyümesi, robotik teknolojilerin gelişmesi, yazılımların boyut atlaması sayesinde günümüzde şirketler ihtiyacı olan iş gücünü dünyanın farklı noktalarından karşılayabiliyor. Bu nedenle yeni normal içerisindeki işletmeler mobil olmak ve yaratıcı çözümler üretebilmek durumunda kalıyor. Hayatımıza giren “ortak çalışma alanı”, “workspaces”, “paylaşımlı ofis” gibi kavramlar değişimlere ayak uydurmak için hayati önem arz ediyor.


Esnek ve Sosyal Yeni Çalışma Alanları 


Bir işletme olarak ihtiyaçlarınız günden güne değişir ve gelişir. Bu nedenle çalışma modellerinizi değiştirmeniz ve bulunduğumuz çağa uyumlu hale getirmeniz gerekir. Ofis tercihlerinizde teknolojik altyapı, esneklik ve sosyal etkinlik alanlarını ön planda tutmanız rakiplerinizden bir adım öne geçmenizi sağlayabilir.


Yeni gelecek içerisinde karşımıza çıkan esnek ofis çözümleri, önümüzdeki dönemde oldukça popüler olmaya devam edecek uygulamalardan diyebiliriz. Kısa vadede yatırım maliyeti olmadan ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz, verimliliğinizi artıran ve işletmenize fayda sağlayan bu çözümlere aşina olmanız günümüzde oldukça önemli. Bu gelişmelerin gerisinde kalmanız ise işletmenizde gereksiz maliyetlere, verimlilik kaybına ve planlarınızın gerisinde kalmanıza yol açabilir.


İşletmenizde ihtiyaç duyduğunuz ekip büyüklüğü bulunduğunuz döneme, krizlere ve fırsatlara göre hızla artıp azalabilir. Bu gibi durumlarda gereksiz maliyetlerden sizi kurtaran ve “workspaces” yani ortak çalışma alanlarından faydalanmanız size avantaj sağlayacaktır. Ekip arkadaşlarınızla proaktif bir şekilde çalışmanıza olanak sağlayan ortak çalışma alanları, yeni geleceğe uyumlu tasarımları ile size avantaj sağlar.


Bir işletme sahibi veya çalışan olarak bahsettiğimiz yeni gelecek ve yeni normal kavramlarından korkmanıza gerek yok. Bunun yerine yeni geleceğe uyumlu şekilde geliştirilen workspaces yani çalışma alanlarına uyum sağlamanız, gelişmeleri yakından takip etmeniz ve işletmenizin ihtiyaçlarına göre “paylaşımlı ofis”, “hazır ofis” gibi hizmetleri yakından takip ederek ihtiyaçlarınızı karşılamanız işletmeniz için çok daha önemli bir adım olacaktır. 

Bu Yazıyı Paylaşın

Teklif Formu
Teklif formunu göndererek; Aydınlatma Beyanı'nı ve
Açık Rıza Onayı'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Teklif Al